Standartlar

Soru:

İnert toz nedir? Hangi tip tozlar inert tozlara örnek verilebilir?

Cevap:

Sözlüksel bir tanım yapacak olursak inert toz; solunum yoluyla akçiğerlere ulaşmasına rağmen akçiğerlerde herhangi bir fonksiyonel bozukluğu neden olmayan toz türüdür. Bu tür tozların herhangi bir meslek hastalığına yol açmadığı düşünülmektedir. Herhangi bir meslek hastalığına neden olduğu ispat edilememiştir.

İnert tozların ortamda fazla olması lenfaktiklerde tıkanmaya yol açabilir. Bu tip tozların zararsız olduğu ve sınırsız solunabileceği algısı oluşmamalıdır. Ortamdaki toz tipine ve yoğunluğuna uygun toz maskesi kullanımı her zaman önerilmektedir. Genellikle FFP2 maske inert toz bulunan ortamlar için yeterlidir.

İnert tozlara bir kaç örnek;

 • Kireç taşı tozu
 • Mermer tozu
 • Alçı taşı tozu
 • Tütün tozu
 • Baryum tozu
 • Demiroksit tozu
 • Titan dioksit tozu
 • Magnezyum oksit tozu

Son olarak eklemek isterim ki inert tozların MAK-Değeri: 8 mg/m3 (1 m3 havada maksimum 8 mg) dür. Bu değeri aşan tozlu ortamlarda KKD kullanılmalıdır. Ortamdaki toz değerli hakkında bilgi yok ise FFP3 maske kullanılmasını önermekteyiz.

Soru:

GAz maskesi  kullanım süresi ne kadardır? Nasıl öğrenilir?

Cevap:

Öncelikle gaz maskelerinin özenle kullanıldığı taktirde uzun yıllar boyunca kullanılabileceğini söyleyelim. Gaz maskesi kullanım süresi derken aslında filtre ömrünün ne kadar olduğunu soruyorsunuz. Filtre ömürleri konusunda net bir süre yoktur. Maske filtreleri aniden bitmez, filtre içindeki aktif kömürün aktifliği zamanla azalır. Aktif kömür miktarı belli bir noktaya kadar azaldığında artık maske içinde ortam kokusu da girmeye başlar. Ortam kokusunu hissetmeye başladığımızda artık filtrelerinin ömrünün bittiğini anlarız.

Not: Filtreli maske ile işiniz bittiğinde filtreleri ayırıp hava almaz şekilde muhafaza ederseniz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Bu sitedeki yazıları uzun süredir okuyorsanız  zemin bandının günümüzde piyasadaki en etkili ancak az kullanılan ürünlerden biri olduğunu fark etmişsinizdir. Bunu bir dizi yazının bir parçası olarak söylüyorum. Hatta tüm blok yazılarımda güvenlik, iletişim, verimlilik ve diğer birçok bilgiye sahip olmak için nasıl kullanabileceğini anlattım.

Bu konudaki nihai kılavuzu bir araya getirme zamanın geldiğine karar verdim. Bu yazımda, yer işaretleme bandının faydaları hakkında istediğiniz tüm bilgileri doğru bir şekilde nasıl kullanılacağınızı ve tesisinizin bundan nasıl yararlanabileceği konusunda bazı ipuçları ve püf noktaların yanında çok daha fazlası bulunmaktadır.

Zemin İşaretleme Bandı Neden Kullanılmalıdır?

İnsanlar bana yer işaretleme bandından bahsettiğinde, genellikle bu ürünün ne kadar harika bir ürün olduğunu demek istediğim. Bir bölgeye dikkat çekmek veya duvara bir şeyleri bantlamak için kullanılabilmesi yanında ama onunla başka bir şey yapılabilir mi?

Evet!

Her tesisin, bu bant için yüzlerce farklı kullanım alanı vardır. Her biri hakkında sadece birkaç paragraf yazacak olsaydım, bu sayfa neredeyse bitmek bilmezdi. Bunu göz önünde bulundurarak, tesislerin bu tür bantları kullandıkları önemli yerlerden birkaçını ve onlara sağlayacağı avantajları listeleyeceğim.

Güvenlik Sınırı Oluşturma

İşletmedeki makinası

Dünyanın her yerinde, herhangi bir zamanda çalışan çok sayıda farklı makine vardır. İşaretleme Bandı sağladığı güvenlikle makinelerin kullanıldığı, tesisleri çok daha verimli hale getirmeye yardımcı oluyor. Hatta çok uzun zaman önce bile hayal bile edilemeyen yeni ürünler oluşturmasına olanak sağlıyor. Bununla birlikte, yararlı olmalarının yanında, oldukça tehlikelide olabilirler.

Bu makineler, bir kişiye temas ederse ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme neden olabilecek birçok hareketli parçaya sahiptir. Makinelerin hareket halinde olabileceği alanları görsel olarak belirlemek için zemin işaretleme bandının kullanılması, insanları olası tehlikelerden haberdar ederek kazaların önlenmesine yardımcı olur.

Tesis Zemininde İyileştirme

Bu, tesiste herhangi bir makinenin etrafında birkaç dakika içinde kuralabilecek basit bir tehlike önleme şeklidir. Bu kılavuzdaki diğer ürünler hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bu tür tehlikelere karşı işletmede çalışanları uyarmış olursunuz.

Yer Belirleme Noktaları

Band içinde yük taşıma aracı
Araç park alanının işaretlenmesi

Zemin İşaretleme Bandının kullanıldığı tesisler işlerin yapılmasına yardımcı olmak için bölgeyi dolaşan farklı araçlara sahiptir. Bir hi-low, fork lift veya başka bir araç türü olsun, kullanılmadıkları sürelerde uygun yerlere park etmeleri önemlidir.

Bu çok zor olmamakla birlikte, araçların nereye park edilmesi gerektiğini gösteren görsel işaretlerin olmaması bile, genellikle birçok soruna neden olur. Bu araçların park etmesi gereken yere zemin işaretleme bandı yerleştirerek, sürücünün bu araçları park etmesi gerektiği konusunda hiçbir sorunla karşılaşılmayacaktır.

Otoparka kolay ulaşılması ve parkın kolay yapılabilmesi, tesis çalışanlarının değerli zamanlarını harcamak zorunda kalmaz. Araca ihtiyaç duyan bir sonraki çalışan için de daha kolay olacaktır. Tesis içindeki bu tip parklar için küçük alanların ayrılması, önemli miktarda zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

İletişim, Hızlı ve Açık

Yer işaretlemede bant renkleri birçok kişi için kendilerini sözel iletişim aracı olarak düşünür. Aslında neredeyse tüm insanlar ağızları ve kulakları kadar kendi görüşlerini kullanarak iletişim kurar. Bir tesis, farklı renk bantları kullanarak, tesisin genelinde etkili bir tehlike önleme satratejisi oluşturulur. Zemin işaretleme bandı, farklı renk ve stillerden oluşan geniş bir yelpazeden oluşur. Böylece her birine farklı bir anlam taşımaktadır.

Tesislerdeki Kullanım Şekilleri Şunlardır:

Kırmızı Bant: TEHLİKE! Tesisin herhangi bir bölgesinde kırmızı bant görüyorsanız, bunun anlamı tehlike var demektir. Genel önlem almanız gerekir.

Sarı Bant: Dikkat, Günün farklı saatlerinde gelen ve giden hareketli bir araç veya başka bir tehlike gibi bir tehlike mevcut olabilir.

Turuncu: Kimyasal Tehlikeler. Tehlikeli kimyasalların kullanıldığı her yerde turuncu zemin işaretleme bandıyla işaretlenebilir. Bu bandı, kimyasalların kullanıldığı odaların kapısına yerleştirmek, insanları tehlikeye karşı uyarır.

Mavi: Buhar Havalandırma Alanı. Sıcak suyun havalandırılabileceği her yerde mavi bant ile işaretlenebilir. Buhardan kaynaklanan tehlikelerin bulunduğu alanları belirlemek ve bu bandı yere uygulamak insanları, önemli tehlikelere karşı uyaracaktır.

Tabii ki var?

Kullanabileceğiniz birçok başka renk ve birçok tehdit var. Tesisinizde kullanacağınız bir dizi standartı belirledikten sonra, tesiste çalışan herkese, farklı renkteki bantların ve bunların anlatmak istediği tehlikelerin farkında olmaları için yeterli eğitimi sağladığınızdan emin olmalısınız.

Kapı Açılır Alanların Belirlenmesi

Bantlanmış kapı yüzük alanı
Kapı yüzük alanının işaretlenmesi

Zemin İşaretleme Bandı Kapı Dönüşü: Kapı açıldığında bir kapının alacağı yola dikkat çekmek için kullanılır. Zemin işaretleme bandı güvenliği artırmanın başka bir yoludur. Bir tesiste çalışırken, insanlar genellikle ağır nesneler ve tehlikeli malzemeler taşır. Her hangi bir kapıya doğru yürürken kapı birdenbire diğer taraftan açılırsa malzemeyi taşıyan işçi dengesini kaybetmesine ve taşıdığı ürünleri bırakmasına sebep olabilir.

Bu, hem ürünleri taşıyan kişiyi hem de kapıyı açan kişinin yaralanmasına yol açabilir. Bunu önlemek için markalama şeridini kullanarak, yürürken işçilerin güvende kalması için insanların dikkat etmesi gereken yerleri kolayca gösterebilirsiniz.

Karşılıklı Bant Yerleştirme

Bantlanmış Çöp kovası
Çöp kutusunun yerinin işaretlenmesi

Yer İşaretleme Bandı Çöp Kovaları, Çöp kutuları: Herkesin bulunduğu bölgeyi temiz tutmaları için tesiste yol boyunca sıklıkla yerleştirilir. Bidonlar ayrıca dış mekanlarda buz çözmek, tuz gibi diğer malzemeleri tutmak için de kullanılabilir. Kutular içinde ne varsa en iyi çalışma ortamı için uygun alana yerleştirilmeleri önemlidir.

Teneke kutuların nereye gitmesi gerektiğini kolayca görebilmenin en iyi yolu, zemin bandı kullanmaktır. Köşeler için özel olarak üretilen zemin bandını satın alabilirsiniz. Bu köşe parçalarından dördünü kullanarak, kovaların yerleştirilmesi gereken yeri kolayca görürsünüz.

Çöp kutularının veya diğer kutuların bulunduğu yeri bulmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, kazaların önlenmesine de yardımcı olur. Kapalı bir alandan bir aracı sürerken, özellikle yükleme ve boşaltma yaparken bir nesnenin ne kadar yakın olduğunu karar vermek bazen zordur. Bu zemin bandı işaretlerini bakarak, bölmeye ne kadar yaklaştığınızı anlayabilirsiniz. Böylece aracı durdurursunuz.

Depo Seçimi ve İşaretleri

Bandlanmış Yüksek raflarKoridor depoları için Zemin İşaretleme Bandı, çok çeşitli ürünlere sahip rafların bulunduğu koridorlarda kullanılır. Birçok tesiste bile stok tutmak için depo ya da depolama alanı vardır. Deponun içine ürün getirmek veya dışına ürün çıkarmak için kullanılan yüksek araçlar, bir koridordan geçerken raflara ne kadar yakınlaştıklarını kolayca görebilmelidir. Zemine birkaç kat daha fazla yer işareti koymak, raflardan uzak durmayı sağlayan bir yoldur. Her iki taraftaki koridorları işaretleyerek sürücünün işini kolaylaştıracak ve aynı zamanda tüm alanı daha güvenli hale getirecektir.

Bir adım ileri giderek insanların farklı ürünleri daha hızlı bulabilmeleri için farklı koridorlara farklı renk kodu ekleyebiliriz. Örneğin, kırmızı işaret bandı kullanarak, tesisin bir alanında kullanılan ve diğeri için mavi olan ürün için bu markalama bandının depo organizasyonunu iyileştirmek için kullanabileceği birçok yol vardır.

Zemin İşaretleme Bantlarının Özellikleri

Herhangi bir tesiste zemin işaretleme bandı için çok farklı kullanım  alamlarının olduğu bilinmektedir. Bantın işyerlerinde doğru şekilde kullanılması yıllarca işyerinde çalışanlara güvenlik sağlamanın yanında daha verimli bir işyeri olacaktır.

Aşağıdaki bölümlerde, bu tür bantların farklı alanlarda kullanılması için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır.

Zemin İşaretleme Rehberi

Düzenleme Bantlarının Düzgün Bir Hat üzerinde Uygulanması

Bandlama yaparken
Zemin Bandı yapılırken

Zemin İşaretleme Bandı Kurulumu: Eğer zemin bandını uzun, düz bir çizgiye uygulamanız gerekiyorsa, düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Bu tür zemin bantları, bandı geniş bir alana kolayca yaymak için kullanılabilen büyük rulolar halinde gelir. Bantın arka tarafı, hazır olmadan önce yapışmasını önlemek için üzerinde koruyucu bir film olacaktır.

Bantın nereye yapıştırılacağını belirledikten sonra tabandan toz veya birikiler tabandan tamamen temizledikten sonra, aşağıdaki basit adımları takip etmelisiniz.:

Bir Kılavuz Çizgisi Oluşturun – Bir tebeşir veya bir lazer çizgisi kullanarak, takip edebileceğiniz mükemmel bir düz çizgi oluşturun.

Bandı Dışarı Yaymak – Bu noktada zemine yapıştırmadan bandı bant boyunca ayırın. İhtiyacınız olan uzunluğu elde ettikten sonra, bir ustura veya makasla kullanarak makaradan kesin.

Bandı Yapıştırmadan Başlayın – Zemin işaretleme bandının arkasındaki koruyucu filmi çıkarmaya başlayın ve bandın kenarını, bandın tam ortasındaki kılavuz çizgiyle yere koyun.

Bandı Yavaşça Uygulama – Bandı yerleştirdiğinizde, yapıştığından emin olmak için sıkıca bastırın. Her seferinde 2-4 cm ileri doğru hareket edin. Her hareketten sonra gittiğinizde bandı uygulayın. Koruyucu filmi ihtiyacınızdan daha fazla çıkardığınızdan emin olun, aksi halde bant hazır olmadan önce yerlere yapışabilir.

Basınç Uygulama – Zemin işaretleme bandını yapırştırdıktan sonra, ek basınç uygulamak için bant boyunca yürüyebilirsiniz. Ayrıca, bantı ağır bir nesneyi üzerinde yuvarlayabilir ya da başka bir araçla dikkatli bir şekilde ezebilirsiniz.

Tam Yapışmasını Bekleyin – İlk basıncı uyguladıktan sonra bant yerine sabitlenmelidir. Ancak tam kullanıma hazır değildir. Bantın üzerinde gezmeden önce ya da bölgede insanların yürümesi için yaklaşık 24 saat beklemek gerekir.

Bant Uygulayıcı Kullanarak, Zemin İşaretleme Bantlarının Yapılması

Makinayla bandlama yaparken
Zemin bandı yapılrıken

Tesisinizde çok fazla yer işaretleme bandı kullanıyorsa ya da sık sık uzun mesafelerde uygulamak zorundaysa, işi daha kolay hale getirecek bir bant uygulama aracı satın alabilirsiniz.

Bir zemin bandı aplikatörü, büyük bir bant rulosunu cihaza yerleştirmenize ve ardından bandı zemine uygulayacağı yere yuvarlamanıza izin verir. Bu cihazın ön tarafı küçük bir buharlı merdaneye benziyor ve bandı konulduğunda işleme hazır olacaktır.

Bu aygıtın arka kısmında iki yönlendirme ve destek tekerleği bulunur; bu da bandı mükemmel düz bir çizgide uyguladığınızdan emin olmanıza yardımcı olur. Bu tip bir aleti kullanarak çok kısa bir sürede çok sayıda bant yağıştırabilirsiniz. Bu araç ayrıca, banttaki kabarcıklı ya da tesadüfi eğriler gibi bant kurulumuyla ilgili sık karşılaşılan sorunların çoğunu önlemenize de yardımcı olur.

Zeminde, Zemin İşareti Bantlarının Uygulanışı

Zemin bandı yapılırken

Zemin İşaretleme Bandı Köşesi Bu tür bantları düz bir çizgiye yüklediğinizde, genellikle çok fazla sorunla karşılaşmazsınız. Ancak bir köşeyi döndürme zamanı geldiğinde, daha da zorlaşabilir. Aşağıdaki küçük püf noktaları öğrenmek deneyimli bir profesyonel gibi bant köşeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bantlara bant uygulamak söz konusu olduğunda seçim yapmak için iki ana seçenek vardır. Her biri harika görünen ve uzun süre dayabilen köşeler ortaya çıkar.

Köşe # 1

Köşeleri dolaşırken tek bir bant parçası kullanmak isterseniz: Bu kesinlikle mümkündür. Bunu yapmak için, köşenin nerede olduğunu belirlemelisiniz ve bant boyunca ¾ veya daha fazlasını dikkatli bir şekilde kesiniz. Bu küçük yarık, bandı yere basmadan hemen önce kendi üzerinde bükmenize izin verecektir.

Bu konseptte basit olmakla birlikte, doğru bir şekilde yapılması oldukça zordur. Bu yüzden gerçek kurulumdan önce birkaç parça ekstra bant üzerinde çalışın. Zemin işaretleme bandı çok uygun olduğundan pratik yapmak kolaydır. Yaklaşık bir ayak uzunluğundaki bir kaç şeridi kesmek ve köşe yapmak için kullanın.

Köşe # 2

Önceden üretilmiş zemin bandı köşelerini satın almaktır. Fabrikadan temin edilen mükemmel bir köşe ile fabrikadan temin edilen zemin bandını satın alabilirsiniz. Tercihinize bağlı olarak yuvarlak eğri veya tamamen kare şeklinde bir köşeye sahip olabilirsiniz. Bu seçenek normal bant kullanmaktan biraz daha pahalı olsa da, size çok fazla zaman ve çaba kazandırabilir ve her seferinde yapılan bantlamanın doğru şekli alacağında emin olabilirsiniz.

Ancak, köşeleri tutmayı seçerseniz, herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için kurulum tamamlandıktan sonraki günlerde arada sırada onları incelemek için zaman ayırmanız gerekir. Birçok durumda, yeni takılan yer işaretleme bandı ile ilgili sorunlar varsa, köşelerde başlayacaktır.

Zemini İyileştirmek

Umarım zemin bandını kullanarak tesisinizin çalışma şeklini iyileştirmenin ne kadar kolay olduğunu anlatabildiniz. Bu uygulama tesisinizin verimli ve güvenli çalışmasına  yardımcı olacaktır.

Tesisinizi bir sonraki seviyeye taşımak için düşük maliyetli bir yol arıyorsanız, birinci kat endüstriyel zemin işaretleme bandınızı sipariş etmeyi düşünün. Bunu çok geçmeden, tesisinizdeki alanlarda kullanmak için yeni yollar bulacaksınız.

İster deneyimli bir kaynakçı olun. İster hayatınızda ilk defa kaynak ekipmanı kullanan acemi bir olun. Doğru, güvenlik ekipmanını kullanmak çok önemlidir. Kaynak arkının parlaklığından, kıvılcımlardan kaynaklanan yüksek yanma riskine kadar gözünüzde oluşabilecek bir hasardan, kaynak yaparken olabilecek bir yaralanma ve kaza söz konusudur. Sizi korumak için gerekli olan 5 önemli ekipman vardır.

 1. Ateşe dayanıklı giysiler

Kıvılcım uçarken, yanıklar kaynakçılar için en yaygın yaralanmadır. Cildinizi ateşe dayanıklı giysilerle örtmek, kaynak yaparken yanmaya karşı en iyi korumayı sağlar. Küçük kıvılcım yanmalarından büyük yanıklara kadar koruma sağlar.

Sentetik yanıcı kumaşlar asla giymeyin, daha yanıcı olduklarından ve deri üzerine eriyebildiğinden kaynak yaparken kesinlikle giyilmemelidir. Bunun yerine kalın ve doğal malzemeler (yün veya özel olarak işlenmiş pamuk gibi), kullanın ve riski en aza indirmek için bol giysi giymeyin. Eldivenlere ve uzun kollu giysiler kullanın.

 1. Kask ve gözlük

Gözlük, gözlerin güvenliği için çok önemlidir. Kaynak çubukları inanılmaz derecede sıcak olur. Yoğun mor ötesi (UV) radyasyon üretir ve bu da retinal yanma ve katarakt gibi gözlere zarar verebilir. Bu arada, uçan parçacıklar ve kıvılcımlar ek bir risk oluşturur. Bu yüzden kaynak yaparken doğru başlık kombinasyonunu kullanmak önemlidir.

Oksi-yakıt renkli gözlükler bu UV’ye karşı yeterince iyi değildir. Bunun yerine, doğru gölgeleme ile kaynak kask giyilmelidir. Kaynakçılar, doğru güvenlik ve görünürlük düzeyini sağlamak için bir ayar altını seçmelidir. Uçan parçacıklara karşı korumak için kaskın altına koruyucu gözlükler veya gözlük takılmalıdır.

 1. Eldivenler

Kaynakçıların ellerini yanıklardan ve kesiklerden korumak için kaynak yaparken kalın, ateşe dayanıklı eldivenler giymelidir. Deri eldivenler, R-Tech Kaynak Ekipmanı gibi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kuru tutulmaları şartıyla, bir dereceye kadar elektrik çarpmalarına karşı da korumaktadır.

 1. Ayakkabılar

İyi ayak bileği kılıflı sağlam deri botlar (en az 15,30 cm önerilir) kaynak yaparken ayaklarınızı zarar görmeyecek şekilde korur. Eğer işiniz ağır kaldırmayı içeriyorsa, çelik burunlu kapaklar da akıllıca bir seçimdir.

 1. Kulak Koruması

Kullandığınız kaynak ekipmanı çok yüksek ses çıkarıyor ve konuşmayı zorlaştırıyorsa, işitme için çok yüksek olabilecek bir gürültü seviyesi oluşturduğunun bir göstergesidir. Düşük hacimlerde bile, kulakları kıvılcımlardan korumak önemlidir. Kulak üstü, gürültü önleyici kulak koruyucuları daha ağır kaynak görevleri için tavsiye edilir.

Kimyasalların taşınması, doğru kişisel koruyucu donanıma (PPE) ihtiyaç duyulan önemli bir konudur. Kimyasal maddeler, kullananlara zarar verebilen, yaralanmalara neden olabilecek birçok tehlikeyi taşımaktadır. Bu tür tehlikelerin veya risklerin olma olasılığını azaltmak için uygun bir eğitim ve PPE gerektirir. Kimyasallarla ilgili riskler, ilgili operasyonlarla birlikte ciddiye alınmalıdır. Bu tür riskler, hangi kimyasal türlerin kullanıldığına, tüm işyeri kurulumuna veya çevreye ve işleme yöntemlerine bağlıdır.

İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA), kimyasallarla çalışırken çalışanların korunması için yönergeler yayımladı. Bu kurallara uyulması, kimyasalların işleme, imalat ve diğer üretim faaliyetlerinde kullanılan herhangi bir tesisin standartlarıyla birlikte önemlidir. Rutin kimyasal işleme ile takip edilmesi gereken PPE gereklilikleri belirtilmiştir. Tehlikelere ve risklere bağlı olarak, bu koruyucu giysiler insanların rahatlıkla görev yapmalarına izin verirken kimyasalların güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Tehlikeli kimyasalların yanlışlıkla serbest bırakıldığı bir laboratuar, işyerinde veya üretim tesisinde veya olay yerindeki olaylar farklıdır. Tehlikeli sızıntı, katı, sıvı veya gaz halindeki maddeler şeklinde olabilir ve gerçekleştiği yerde insanlar için çok yüksek tehlikelere neden olabilir. Bir kimyasal dökülme durumu yanlış yönetilirse ve ilgili kişiler uygun şekilde korunmazsa ve uygun giysi takmıyorsa daha fazla zarar verebilir. Kimyasal sızıntılar gerçekleştiğinde, ilk yapılması gereken hangi kimyasal tür olduğunu belirlemek olmalıdır. Bu işyeri acısından insanları ya da bölgedeki bulunanları ve müdahale eden kişilerin durumu düzgün bir şekilde anlamaları ve durumu hızlı şekilde kontrol etmelerini sağlar. Farklı tehlikeler için farklı donanımların olduğunu ve dolayısıyla koruyucu ekipmanların özel modellerinin bulunduğunu unutmayın.

Kimyasal işlem PPE, her biri farklı kimyasal türe dayanan dört kategoriye ayrılmıştır. Aşağıda her kategoriyi tartışacağız:

A Seviyesi Düzeyinde Koruma

Cilt, göz ve solunum korumanın en üst düzeyde olması için bir takım giyim eşyaları ve koruyucu giysiler kullanılmalıdır. Kendi içinden nefes alan bir aparat veya hava solunum aygıtı, tam kapsül ile tasarımlanmış bir kimyasal koruyucu giysi ve kimyasallara dayanıklı iç ve dış eldiven içerir. Ayakkabı için, neye ihtiyaç duyulup neyin giyilmeyeceğini veya takım elbisenin altında çizmeler olacağını önceden not etmek gereklidir. Bu seviye için PPE’nin geri kalan kısmı gibi, ayakkabı kimyasallara dayanıklı olmalı ve bir ayak parmağı kadar ayak başparmak ucunda boşluk olmalıdır.

 B Seviyesi Düzeyinde Koruma

Deri ve göz tahrişi kadar tehlike oluşturmayan ancak solunum tehlikesi hâlâ en üst seviyedeyse, B Seviyesi koruma en güvenli ve en iyi seçenektir. Düzey A için belirtildiği gibi aynı eldiven ve ayakkabıların dışında, işçiler kimyasala dayanıklı giysiler giymelidir. Tulum seçimi, uzun kollu ceketler, kimyasal sıçrama kıyafeti ve tek kullanımlık kimyasallara dayanıklı tulum kullanılmalıdır.

C Seviyesi Düzeyinde Koruma

Havada hareket edebilen kimyasal maddeler olduğunda doğru seçenektir. Bu hava temizleyen solunum cihazları, kıyafetin hayati bir parçası olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, durumun rutin kullanım için göz ve cildin korunması gerekmemektedir. Bunun dışında, ihtiyaç duyulması halinde her ikisinin de tesisin içinde bulunması gerekir. Ancak, Düzey C koruma yalnızca yüz maskeleri ve hava temizleyici solunum maskeleri ile B tabakasında belirtildiği üzere giysi, eldiven ve ayakkabı içerir.

D Seviyesi Düzeyinde Koruma

Bu seviye için ihtiyaç duyulan PPE’nin tipik olarak sadece kimyasal işleyicilere özgü çalışma üniformaları olmalıdır. Bu seviyede elverişli olan imkanlar arasında örtü ve güvenlik ayakkabıları, eldivenler ve çoğunlukla tek kullanımlık koruyucu kıyafetler bulunur. İşyerinde cilt ve solunum tehlikeleri tespit edildiğinde D Seviyesi koruması giyilmemelidir.

Her bölümde belirli giysilerden ve koruyucu donanımlardan defalarca bahsettik, şimdi kimyasal işleme için neyin gerekli olduğunu açıklayacağız.

Göz koruması: Birincisi, göze kimyasal sıçramalar veya bulaşıcı maddeler bulaşmayacak şekilde tasarlanmalıdır. En iyi yol, laboratuarlarda kullanılan genel koruyucu gözlüklerin aksine en uygun koruma sağlayan kimyasal sıçrama gözlüğüdür. Bu özel gözlükler için kullanılan malzemelerin çoğu kimyasallara dayanıklıdır.

imyasal maddelere dayanıklı eldivenler, zararlı maddeler ve bileşikleriyle, biyolojik ve kimyasal tehlikelerle uğraşan veya temas eden herkes için emniyetini ve korumasını sağlamak için zorunluluktur. Az miktarda organik çözücüler, yanıcı bileşikler ve aşındırıcı sıvılar ile uğraşırken izin verdiği hafif kimyasal direnç vardır. Kimyasal işleyiciler basınç altındaki bir aleti kullanırken daha kuvvetli türleri gereklidir. Ağır kimyasal dirençli eldivenlerden hafif veya hava dirençli kimyasalların bulunduğu durumlarda giyilmelidir. İzole edilmiş ve ağır kimyasala dirençli eldivenler en güvenli seçenektir. Bu nedenle büyük miktarlarda kimyasallarla çalışırken gereklidir. Özellikle, bu eldivenler, akut olarak toksik ve tehlikeli materyallerin bulunduğu ve kimyasal dökülme olasılığının yüksek olduğu çalışma ortamlarında kullanılmalıdır.Kimyasalların ele alındığı çoğu durumda yüz koruması veya kalkan vardır. Bu kalkanların kullanımı, özellikle konsantre asitlerin ve sıvı azotun dağıtımının olduğu işlerde cilt hasarını önler. Yüz kalkanları, işlenmekte olan kimyasallara ve işçilerin çalışma saatleri boyunca uğraştığı özel görevlere bağlı olarak kimyasal sıçrama gözlüğü ve solunum yardımıyla birlikte takılmalıdır.

Kimyasal işlemedeki bir diğer gereklilik olan vücut koruyucu giysiler: Çoğunlukla, kimyasal tehlikelere karşı koruma sağlayan günlük üniformalardır. Bazı giysiler, polyesterden yapılmış ve sıçrama koruması için mükemmel olduğu düşünülen bariyerler şeklinde gelir ve diğer giysiler ateşe dayanıklı veya diğer geleneksel malzemelerden yapılmaktadır.

Solunum koruması, işçi sağlığı ve fiziksel sistemleri için risk taşıdığı değerlendirilen tesislerde bir zorunluluktur. Tehlike değerlendirmesinin tamamlanmasının ardından sonuç alındı ​​ve çalışanlar için gerçekten solunum korumasının gerekli olduğu tespit edildi. Bunun için ne tür koruma gerektiğini seçmenin tam zamanı. Tipler arasında cerrahi maskeler, N-95 solunum maskeleri, yarı maske ve tam yüz solunum maskeleri bulunur. Her tip belirli çalışma ortamlarına hitap eder ve kullanılan kimyasalların türüne, işyeri kurulumuna, maruz kalma süresine ve kimyasallarla çalışırken karşılaşılan risklere bağlı olacaktır.

Partikül filtreleri bazı durumlarda gaz ve buharlara karşı kullanılıyor olsa da gaz ve buhar tehlikelerine karşı A tipi, B tipi, E tipi yada K tipi filtrelerden birini kullanmak çoğu zaman daha doğru olacaktır. Gaz ve toz korumanın birlikte gerektiği durumlarda ise kombine filtre kullanımı önemlidir.

TipRenkTehlike TürüÖrnek DurumSeviyeler
A1KahverengiOrganik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºCBoya işleri, yapışkan ve çözücülerle çalışırken10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam Yüz) yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise
A2KahverengiOrganik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºC Yüksek kontrasyonlardaA1 ek olarak Daha yüksek kontrasyonlarda ve daha uzun süreli kullanımlarda10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 5000 ppm hangisi daha düşük ise
A1B1E1Kahverengi+ gri + sarıA1 + inorganik gaz ve buharlar + asit gazları. (Karbon Monoksit hariç)A1 ek olarak klor, brom, hidroklorik asit ve diğer asit gazlarına karşı10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise
A1B1E1K1Kahverengigri + sarıyeşilABE1 + amonyak ve amonyak türevleri.ABE1 ek olarak amonyak ve amonyak türevlerine karşı.10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise

Partikül filtreleri bazı durumlarda gaz ve buharlara karşı kullanılıyor olsa da gaz ve buhar tehlikelerine karşı A tipi, B tipi, E tipi yada K tipi filtrelerden birini kullanmak çoğu zaman daha doğru olacaktır. Gaz ve toz korumanın birlikte gerektiği durumlarda ise kombine filtre kullanımı önemlidir.

TipRenkTehlike TürüÖrnek DurumSeviyeler
A1KahverengiOrganik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºCBoya işleri, yapışkan ve çözücülerle çalışırken10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam Yüz) yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise
A2KahverengiOrganik gaz ve buharlar, kaynama noktası >65ºC Yüksek kontrasyonlardaA1 ek olarak Daha yüksek kontrasyonlarda ve daha uzun süreli kullanımlarda10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 5000 ppm hangisi daha düşük ise
A1B1E1Kahverengi+ gri + sarıA1 + inorganik gaz ve buharlar + asit gazları. (Karbon Monoksit hariç)A1 ek olarak klor, brom, hidroklorik asit ve diğer asit gazlarına karşı10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise
A1B1E1K1Kahverengigri + sarıyeşilABE1 + amonyak ve amonyak türevleri.ABE1 ek olarak amonyak ve amonyak türevlerine karşı.10 x WEL (Yarım yüz) 20 x WEL (Tam yüz) Yada 1000 ppm hangisi daha düşük ise

En yaygın kullanılan solunum koruyucu maske tipi nispeten ucuz oldukları için tek kullanımlık toz maskeleridir. Bu tip maskelerin 3 temel koruma seviyesi bulunmaktadır. Tek kullanımlık toz maskeleri rahat nefes almak için valflı (ventilli), düşük miktardaki gaz ve buhardan korumak için karbonlu tipleri bulunmaktadır. Koruma seviyelerinin kısa bir özeti aşağıda özetlenmiştir.

FFP1 – APF4 -> Zehirli olmayan tozlar,su ve yağ kökenli sis ile dumanlar. Zehirsiz tozlarla, sis ve duman oluşan yerlerde. Elle zımparalama, delme ve kesme işlerinde.

FFP2 – APF10 -> Suya ve yağa dayalı zararlı tozlar, dumanlar ve aerosoller. Yumuşak ağaç, cam elyafları, metal ve plastikler (PVC kökenli) ile yağ kökenli sislerle çalışmak.

FFP3 – APF20 -> Zararlı ve kanserojen tozlar, dumanlar ile suya ve yağa dayalı aerosoller. Son derece toksik metaller, sert ağaç, radyoaktif ve biyokimyasal aktif maddeler ile yağ kökenli sisli ortamlarda çalışırken.

APF, maskenin sağladığı koruma düzeyini belirten ” Koruma Faktörü – Assigned Protection Factor ” dür. APF’si 20 olan bir solunum cihazı, APF’si 10 olan bir maskeye göre iki kat korur. WEL, basit bir ifadeyle, belirli bir süre boyunca ortalandığında izin verilen havadaki kirleticilerin maksimum miktarı olan “İşyeri Maruziyet Sınırı – Workplace Exposure Limit” dır. Açıkça bu, kirleticiye bağlı olarak değişir ve kullanılan iki referans süresi vardır, TWA (8 saatlik Ağırlıklı Ortalama) ve STEL (15 dakikalık Kısa Süreli Maruz Kalma Limiti) NR, FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin tekrar kullanılmak üzere tasarlanmadığını, başka bir deyişle bir kez kullanılıp atılması gerektiğini belirtir. R ile FFP birlikte kullanıldığında, maskenin birden fazla kez kullanılabileceğini belirtir, maskenin hala kullanılabilir olduğundan emin olunabilmesi için özen gösterilmesi gerekir. Pratikte maskenin kullanım ömrünün tespit edilmesinin zor olacağı unutulmamalıdır. D ile FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin ilave Dolomit tıkanma testi geçirdiğini belirtir. Bu testten geçen maskeler diğer toz maskelerine göre daha zor tıkanır.

EN149 – Gaz maskesi ve toz maskeleri için genel standart

EN405 – Gaz ve tozlardan valflı filtreleme ile koruma sağlayan yarım yüz maskeler için standart

EN140 – Yarım yüz maskeler için asgari gereksinimler

EN136 – Tam yüz maskesi standartları

EN137 – Kendinden hava beslemeli maske standardı

EN143 – Toz Filtreleri için standart

EN146 – Güç kaynaklı maskeler – başlıklar ve kasklar için standart

EN147 – Güç Kaynaklı maskeler için minimum standartlar

EN270 – Güçlü hava beslemeli maskeler

EN371 – Düşük kaynama noktasına sahip organik maddeler için kullanılan gaz yada kombine filtreleri maskeler.

EN529 – Solunum sistemi seçimi, kullanımı ve bakımı

EN1146 – Sadece kaçış başlığı bulunan, kendi kendine yeterli açık hava devre basınçlı maske standardı

EN1835 – Hafif işler için basınçlı hava hatlı maske standardı

EN12941 – Güç kaynaklı maskeler

EN12942 – Güç kaynaklı tam yüz maskeler için standart

EN14387 – Gaz ve duman filitresi için stand

STANDARTLAR
EN ISO 20344:2011KKD Kişisel Koruyucu Donanımlar - Ayakkabı test metodları
EN ISO 20345:2011Kişisel Koruyucu Donanımlar - Emniyet Ayakkabıları
EN ISO 20346:2011Kişisel Koruyucu Donanımlar - Koruyucu Ayakkabılar
EN ISO 20347:2012Kişisel Koruyucu Donanımlar - İş Ayakkabıları
EN 13287:2012Kayma Direnci için test metodları ve gereksinimleri
CEI EN 61340-5-1Elektronik cihazların elektro statik etkilere karşı korunumu - ESD
İŞ EMNİYET AYAKKABILARI KORUMA TABLOSU
WRUSuya dayanıklı saya60 dakika sonunda su absorbsiyonu < %30
WRSuya dayanıklı ayakkabıİlk 15 dk. su penetrasyonu yok, 100 fleks'den sonra su penetrasyonu maks. 3 cm²
PBatma ve delinmeye dayanıklı ara taban> 1100 N
CISoğuğa karşı termal ısı yalıtımıSıcaklık azalması < 10°C
HISıcağa karşı termal ısı yalıtımıSıcaklık artışı < 22°C
HROTabanın sıcağa karşı dayanımı300 C temasta 60 sn. sonunda erime yok
AAntistatik ayakkabıElektrik direnci 100 Kohm - 1000 Mohm aralığında
ETopuğun enerji absorbsiyonu> 20 J
ANAyak bileği korumaAveraj değer > 20 kN
MMetatarsal korumaDarbe sonrası yükseklik > 40 mm
CRKesilmeye karşı dayanımI faktörü > 2.5
FOHidrokarbonlara karşı dayanıklı tabanHacim artışı < %12
GÜVENLİK KATEGORİLERİ VE SEMBOLLERİ
EN-ISO 20345:2011
200 J burun korumalı emniyet ayakkabıları
SBTemel Emniyet
S1A+SB+E
S1PA+SB+E+P
S2A+SB+E+WRU
S3A+SB+E+WRU+P
S4A+SB+E+P+WR (Tamamı polimerik )
S5A+SB+E+P+WR (Tamamı polimerik )
EN-ISO 20346:2011
100 J burun korumalı koruyucu ayakkabılar
PBSB
P1A+SB+E
P2
P1PA+SB+E+P
P2A+SB+E+WRU
P3A+SB+E+WRU+P
EN-ISO 20347:2012
Koruyucu burunsuz iş ayakkabıları
0B
01A+E
01 PA+E+P
02A+E+WRU
03A+E+WRU+P
04A+E ( Tamamı polimerik )
05A+E+P ( Tamamı polimerik )


Birleşmiş Milletler Komitesince Tehlikeli Maddelerin Taşınmasında Kullanılması Önerilen Semboller


Mustafa Taşyürek
İş Sağlığı Güvenliği Uzmanı

 

Symbols of The United Nations Committee for
The Transport of Dangerous Goods

 

 


Patlayıcılar için Birleşmiş Milletler (UN) Taşıma sembolü
( UN Transport symbol for explosives )


Önemli bir tehlikesi olmayan
1.4 sınıfta Patlayıcı Maddeler için Birleşmiş Milletler (UN) Taşıma sembolü
(UN Transport symbol for Class 1.4 Explosive substances which present no significant hazard )


Kütlesel bir patlamaya neden olabilecek
1.5 Sınıfında Çok hassas maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
(UN Transport symbol for Class 1.5 Very insensitive substances which have a mass explosion hazard )


Yanmayan gazlar için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü
(UN Transport symbol for non-inflammable gases )


Parlayıcı gazlar için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü
(UN Transport symbol for inflammable gases )


Zehirli maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü (gazların sınıfı 2., diğer zehirli maddeler 6.1 sınıfında)
(UN Transport symbol for poisonous substances (gases Class 2., other poisonous substances Class 6.1)


Parlayıcı gazlar (Sınıf 2) veya sıvılar (Sınıf 3) için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü
{UN Transport symbol for inflammable gases (Class 2) or liquids (Class 3) }


Parlayıcı katılar için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for inflammable solids (Class 4) }


Kendiliğinden parlayıcı maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for substances liable to spontaneous combustion }


Su ile temas ettiğinde parlayıcı gazlar oluşturan maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for substances which, in contact with water, emit inflammable gases }


Oksitleyici maddeler ve organik peroksitler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for oxidizing substances and for organic peroxides }


Bulaşıcı maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for infectious substances }


Radyoaktif maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü, Sınıf / Kategori I.
{UN Transport symbol for radioactive substances,
Category I }


Radyoaktif maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü, Sınıf / Kategori II.
{UN Transport symbol for radioactive substances,
Category II }


Radyoaktif maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü, Sınıf / Kategori III.
{UN Transport symbol for radioactive substances,
Category III }


Radyoaktif maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
(UN Transport symbol for radioactive substances )


Aşındırıcı maddeler için Birleşmişmilletler (UN) Taşımacılık sembolü.
{UN Transport symbol for corrosive substances }


Seri halinde olan numarların yeri:**
{Location of serial number: **}

 

Sağlık iyi bir insanın başındaki taçtır, ancak onu hasta olan birinden başkası göremez.

a-) Mesken sakinlerin yapacağı işler:

 • Yangın’da; duman, yanık kokusu, alev gibi anormal bir durumla karşılaşan kişiler soğukkanlılığını muhafaza etmeli ve paniğe sebebiyet vermeden çevresindeki personeli uyarmalı,
 • Eğer varsa hemen yangın butonuna basarak alarm sistemini devreye sokmalı,
 • İtfaiye aranarak, yangın güvenlik merkezini olaydan haberdar etmeli ve İtfaiye’ye 110 ihbar yapmalı,
 • Yangın yerini terk ederken imkan varsa kapı ve pencereleri kapatılmalı,
 • Yangın her tarafı sarmış ve kaçış yolları dumanla kaplı ise, muhafazalı bir yere sığınıp kapıyı kilitlemeden kapatarak, battaniye ve ıslak bezle kapı kenarlarından içeriye duman girişini önlemeli ve mevcut imkanlarla durumdan yangın merkezi veya çevredekileri haberdar ederek kurtarılmayı beklemelidir.

b-) Görevlilerin Yapacağı işlemler:

 • İlgililere ve koruma amirine durum derhal bildirilmeli,
 • Tüm görevli ekipler harekete geçirilmeli,
 • Yangın söndürme ekibi mevcut yangın söndürme cihazları ile ilk müdahaleyi yapmalı,
 • Kurtarma ekibi eşyaların tahliye edilmesine yardım etmeli,
 • İlkyardım ekibi hazır duruma getirilmeli ve yaralananlara gerekli müdahaleyi yapmalı,
 • Koruma ekibi harekete geçmeli ve güvenliği sağlamalı,
 • Bölge itfaiyesi yangın mahalline geldiğinde; görevi İtfaiye’ye devretmeli, Yangın Amiri’nin istediği bilgiler açık ve net bir şekilde verilerek amire yardımcı olunmalıdır.

YANGIN İHBARININ BİLDİRİLMESİ  110

 • Yangın mahallinin adresini açık ve doğru olarak ver ve bilinen noktalardan hareketle yangın yerini açık olarak tarif ediniz,
 • Yangının çeşidi ve yerini, binanın kat adedi, konumu ve yapı tarzını (ahşap, kagir vb. gibi) belirtiniz,
 • İhbar esnasında; adınızı, soyadınızı ve telefon numaranızı İtfaiye Komuta Merkezine doğru olarak bildiriniz.

TAHLİYE ESNASINDA ÖNERİLER

 • Paniğe kapılmayınız, kapı ve pencereleri kilitlemeden kapatınız,
 • Çalışma yerinizi terk ederken önemli evrak vs.’yi almayı unutmayınız,
 • Çıkış levhalarını takip ederek yangın kaçış yollarını ve merdivenlerini, sıkışıklığa meydan vermeden düzenli bir şekilde kullanınız.
 • Binayı terk ettikten sonra hiç bir surette binaya geri dönmeyiniz.
 • Yangın emniyet alanında dolaşmayınız, yetkililer sizden bilgi istediğinde bildiklerinizi sakin bir şekilde; kısa, açık ve net olarak aktarınız…

 

 

Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığından:

 

GÜVENLİKVE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ*

(*23/12/2003 tarih ve 25325  sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

 

 

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

 

Amaç

Madde1 BuYönetmeliğin amacı, işyerlerinde kullanılacak güvenlik ve sağlık işaretlerininuygulanması ile ilgili kuralları belirlemektir.

       
Kapsam

Madde2 Bu Yönetmelik hükümleri 22/5/2003tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındaki tüm işyerlerinde uygulanır.

Ancak,
a)     Diğer bir mevzuatla özel olarak atıfta bulunulmadıkça, tehlikeli maddelerin,preparatların, ürünlerin veya malzemelerin piyasaya arzında kullanılanişaretlemelerde,
b)     Karayolu, demiryolu, iç suyolu, deniz ve hava taşımacılığının düzenlenmesindekullanılan işaretlemelerde,

buYönetmelik hükümleri uygulanmaz.

Bu Yönetmeliktebelirtilen daha sıkı ve özel önlemler saklı kalmak kaydı ile İş Sağlığı veGüvenliği Yönetmeliği hükümleri de uygulanır.

 

Dayanak

Madde3 BuYönetmelik, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 78 inci maddesine göreçıkarılmıştır.

 

 

 

      Tanımlar

Madde4 BuYönetmelikte geçen ;

a)     Güvenlik ve sağlıkişaretleri : Özelbir amaç, faaliyet veya durumu işaret eden levha, renk, sesli ve/veya ışıklısinyal, sözlü iletişim ya da el–kol işareti yoluyla iş sağlığı ve güvenliğihakkında bilgi veren, tehlikelere karşı uyaran ya da talimat veren işaretleri,

b)     Yasak işareti : Tehlikeyeneden olacak veya tehlikeye maruz bırakacak bir davranışı yasaklayan işareti,

c)     Uyarı işareti : Bir tehlikeyeneden olabilecek veya zarar verecek durum hakkında uyarıda bulunan işareti,

d)     Emredici işaret : Uyulmasızorunlu bir davranışı belirleyen işareti,

e)     Acil çıkış ve ilkyardım işaretleri : Acil çıkış yolları, ilkyardım veya kurtarma ile ilgili bilgi veren işaretleri,

f)       Bilgilendirmeişareti : Yukarıda (b) den (e) ye kadarbelirtilenler dışında bilgi veren diğer işaretleri,

g)     İşaret levhası : Geometrik  şekil,resim, sembol, piktogram ve renklerden oluşturulan ve gerektiğinde yeterliaydınlatma ile görülebilir hale getirilmiş özel bilgi ileten levhayı,

h)     Ek bilgi levhası : Bir işaret levhası ile beraber kullanılan ve ek bilgisağlayan levhayı,

i)       Güvenlikrengi : Özel bir güvenlik anlamı verilen rengi,

j)       Sembolveya piktogram : Bir işaret  levhası veya ışıklandırılmış yüzeyüzerinde kullanılan ve özel bir durumu veya özel bir davranışı tanımlayanşekli,

k)     Işıklı işaret : Saydam veya yarı saydam malzemeden yapılmış, içeridenveya arkadan aydınlatılarak ışıklı bir yüzey görünümü verilmiş işaretdüzeneğini,

l)       Seslisinyal : İnsan sesi yada yapay insansesi kullanmaksızın, özel amaçla yapılmış bir düzeneğin çıkardığı ve yaydığı,belirli bir anlama gelen kodlanmış sesi,

m)    Sözlüiletişim : İnsan sesi veya yapay insan sesi ile iletilen, önceden anlamıbelirlenmiş sözlü mesajı,

n)  El işareti : Çalışanlariçin tehlikeli olabilecek manevra yapan operatörü yönlendirmek için, ellerinve/veya kolların önceden anlamları belirlenmiş hareket ve pozisyonlarını,

o)      Operatör: İşareti izleyerek araç ve gereci kullanan kişiyi,

p)      İşaretçi: İşareti veren kişiyi,

ifadeeder.

 

İKİNCİ BÖLÜM

İşverenin Yükümlülükleri

 

GenelKurallar

Madde5 – İşveren, işyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6ncı maddesinin (c) bendinin birinci fıkrasına göre yapılan risk değerlendirmesisonuçlarına göre; çalışma yöntemleri, iş organizasyonu ve toplu korunmaönlemleriyle işyerindeki risklerin giderilemediği veya yeterince azaltılamadığıdurumlarda, güvenlik ve sağlık işaretlerini bulundurmak ve uygun şekildekullanmak zorundadır.

Ek-V’tebelirtilen hususlara aykırı olmamak şartı ile karayolu, demiryolu, iç suyolu,deniz ve hava taşımacılığı alanlarında kullanılan işaretler, işyerinde benzeritaşımacılık işlerinin yapılması halinde aynen kullanılabilir.

 

KullanılmaktaOlan Güvenlik ve Sağlık İşaretleri

Madde6 – Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte kullanılmakta olan güvenlik vesağlık işaretleri, en geç 18 ay içerisinde bu Yönetmeliğin eklerinde belirtilenasgari şartlara uygun hale getirilecektir.

 

İşçilerinBilgilendirilmesi

Madde7 – İşveren, işyerinde kullanılan güvenlik ve sağlık işaretleri hakkındaişçileri ve/veya temsilcilerini İşSağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncumaddesinde belirtilen esaslara göre bilgilendirecektir.

İşaretlerinanlamları ve bu işaretlerin gerektirdiği davranış biçimleri, İş Sağlığı veGüvenliği Yönetmeliğinin 12 nci maddesinde belirtilen esaslara göre yazılıtalimat haline getirilerek  işçilere ve temsilcilerine verilecektir.

 

İşçilerinGörüşlerinin Alınması ve KatılımınSağlanması

Madde8 – Güvenlik ve sağlık işaretleri  ile ilgili konularda işçilerinve/veya temsilcilerinin İşSağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 11 incimaddesinde belirtilen esaslara göre görüşleri alınarak  katılımlarısağlanacaktır.

  

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Son Hükümler

 

İlgili AvrupaBirliği Mevzuatı

Madde 9 – Bu Yönetmelik 24/6/1992 tarihli ve92/58/EEC sayılı Avrupa Birliği Konsey Direktifi esas alınarak hazırlanmıştır.

 

Yürürlük

Madde10 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

Yürütme

Madde11 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

 

 

 

 

 

 

EK – I

İŞYERİNDEKULLANILAN GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GENEL GEREKLER

 

1.    Genelhususlar

1.1.     Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesindeki genel kurala göre, işyerinde bulunmasıgereken güvenlik ve sağlık işaretleri Ek–II’den itibaren tüm eklerde belirtilenözel koşullara uygun olacaktır.

1.2.     Bu ekte; yukarıda (1.1.)’de belirtilen gereklerin tanıtımı, güvenlik ve sağlıkişaretlerinin değişik kullanımları ve bu işaretlerin birlikte veya birbirininyerine kullanılmasındaki genel kurallar belirlenmiştir.

1.3.     Güvenlik ve sağlıkişaretleri sadece bu Yönetmelikte belirlenen mesaj veya bilgiyi iletmek üzerekullanılacaktır.

 

2.    İşaretçeşitleri

2.1. Sabit ve kalıcı işaretler

2.1.1.  Sabit ve kalıcı işaret levhaları;yasaklamalar, uyarılar ve yapılması zorunlu işler ile  acil kaçışyollarının ve ilk yardım bölümlerinin yerlerinin belirtilmesi ve tanınması içinkullanılacaktır.

Yangınlamücadele ekipmanının bulunduğu yerler, işaret levhası ve kırmızı renkle kalıcışekilde işaretlenecektir.

2.1.2.  Konteynırve borular üzerindeki işaretler Ek–III’tebelirtildiği şekilde olacaktır.

2.1.3.  Engellereçarpma veya düşme riski olan yerler, işaret levhası ve güvenlik rengi ilekalıcı şekilde belirlenecektir.

2.1.4.  Trafikyolları güvenlik rengi ile kalıcı olarak işaretlenecektir. 

2.2.  Geçiciişaretler

2.2.1.  Gereklihallerde ve aşağıda 3 üncü maddede belirtildiği şekilde işaretlerin birlikte ve birbirinin yerine kullanılma imkanı da dikkate alınarak; tehlikesinyali vermek, insanların belli bir takım hareketleri yapması ve aciltahliyesi için ışıklı işaretler, sesli sinyaller ve/veya sözlü iletişimkullanılacaktır.

2.2.2.  Gereklidurumlarda, tehlikeye yol açabilecek ya da tehlikeli manevralar yapan kimseleriyönlendirmek için el işaretleri ve/veya sözlü iletişim kullanılacaktır.

 

3.   İşaretlerinbirlikte ve birbirinin yerine kullanılması

3.1.   Aynıderecede etkili ise, aşağıdaki işaretlerden herhangi biri kullanılabilir:

–   Engel veya düşme tehlikesi olan yerlerde; işaret levhası veyagüvenlik rengi

–   Işıklı işaret, sesli sinyal veya sözlühaberleşme

–   El işaretleri veya sözlü haberleşme

3.2.   Aşağıdabelirtilen işaretler birlikte  kullanılabilir.

–   Işıklı işaret ve sesli sinyal.

–   Işıklı işaret ve sözlü haberleşme.

–   El işaretleri ve sözlü haberleşme.

 

4.   Aşağıdakitabloda yer alan hususlar güvenlik rengi kullanılan tüm işaretlere uygulanır.

Renk

Anlamı veya Amacı

Talimat  ve Bilgi

Kırmızı

Yasak işareti

Tehlikeli hareket veya davranış

Tehlike alarmı

Dur, kapat, düzeneği acil durdur, tahliye et

Yangınla mücadele ekipmanı

Ekipmanların yerinin gösterilmesi ve ne olduğu

Sarı

Uyarı işareti

Dikkatli ol, önlem al, kontrol et

Mavi (1)

Zorunluluk işareti

Özel bir davranış ya da eylem

Kişisel koruyucu donanım kullan

Yeşil

Acil kaçış, ilk yardım işareti

Kapılar, çıkış yerleri ve yolları,  ekipman, tesisler

Tehlike yok

Normale dön

(1) Mavi:

 

(2) Fluoresan turuncu:

Sadece dairevi bir şekil içinde kullanıldığında emniyet rengi olarak kabul edilir.

 

Emniyet işaretleri dışında sarı yerine kullanılabilir.

Özellikle zayıf doğal görüş şartlarında bu renk çok dikkat çekicidir.                                  

 

5.    Güvenlikişaretinin işlevi aşağıda belirtilenler tarafından olumsuz etkilenmemesi için :

5.1.  Görülmesiniveya işitilmesini zorlaştıracak veya engelleyecek, aynı türden bir başkaemisyon kaynağının bulunması önlenecek, özellikle;

5.1.1.     Çok sayıda işaretinbirbirine çok yakın bir şekilde yerleştirilmeyecektir.

5.1.2.     Karıştırılma ihtimali olan iki ışıklı işaret aynı anda kullanılmayacaktır.

5.1.3.     Işıklı bir işaret bir diğer ışıklı işaretin çok yakınında kullanılmayacaktır.

5.1.4.     Birden fazla sesli sinyal aynı anda kullanılmayacaktır.

5.1.5.     Çok fazla ortam gürültüsü olan yerlerde sesli sinyal kullanılmayacaktır.

5.2.İşaretlerin ya da sinyal aygıtlarının; uygun tasarımı, yeterli sayıda olması,uygun bir şekilde yerleştirilmesi, bakım ve onarımının iyi yapılması ve doğruçalışması sağlanacaktır.

 

6.    İşaretlerve sinyal aygıtları imalindeki karakteristik özelliklerini ve/veya işlevselniteliğini korumak için,

düzenliaralıklarla, temizlenecek, kontrol, bakım ve tamiri yapılacak ve gerektiğindedeğiştirilecektir.

7.    İşaretlerinve sinyal aygıtlarının sayısı ve yerleştirileceği yerler, tehlikeninbüyüklüğüne ve bunların

uygulanacağıalana göre belirlenecektir.

8.    Herhangibir enerji ile çalışan işaretlerin, enerjinin kesilmesi ve tehlikenin başka birşekilde

önlenememesidurumunda, işaretlerin yedek enerji kaynağı ile derhal çalışması sağlanacaktır.

9.    Işıklıişaret ve/veya sesli sinyallerin çalışmaya başlaması, yapılacak işin veyahareketin başlayacağını

belirtir.Yapılan iş veya hareket süresince ışıklı işaret veya sesli sinyal çalışmasınadevam edecektir. Işıklı

işaret vesesli sinyal kullanılıp durmasından hemen sonra tekrar çalışabilir olacaktır.

10.  Işıklıişaretler ve sesli sinyaller, doğru ve etkili çalışmalarını sağlamak için,kullanılmadan önce ve kullanım

süresinceyeterli sıklıktaki aralıklarla kontrol edilecektir.

11.  Kişiselkoruyucu kullanımından kaynaklanan hususlar da dahil olmak üzere, işçileringörme ve işitmelerine

engel olacakherhangi bir husus var ise; ilgili işaretlerin güçlendirilmesi veyadeğiştirilmesi için gerekli önlemler

alınacaktır.

12.  Önemlimiktarda tehlikeli madde ya da preparat depolanan alanlarda, odalarda veyakapalı yerlerde

bulunan herbir paket ya da kap üzerinde bulunan etiketlerin, bu yerlerde alınması gerekengüvenlik

önlemleriniikaz için yeterli değilse, Ek–III’ün 1 inci bölümünde belirtilenlere uygunolarak ikaz işareti

bulundurulacakveya işaretlenecektir.

 22 Ocak 2015 PERŞEMBE
Resmî Gazete
Sayı : 29244

TEBLİĞ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından:
BASINÇLI GAZ TÜPLERİNİN DOLUM VE PERİYODİK MUAYENELERİNİN
USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TEBLİĞ
(TEBLİĞ NO: SGM-2015/2)
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Standartlar
Amaç
MADDE 1 ? (1) Bu Tebliğin amacı; sıkıştırılmış, sıvılaştırılmış veya çözünmüş gazlar için kullanılan yeniden doldurulabilir basınçlı gaz tüplerinin toplumun can ve mal emniyeti ile çevre güvenliğini sağlayacak şekilde ilgili mevzuata uygun olanlarına dolum yapılması ve kullanım sırasındaki periyodik muayene, deney, bakım ve tamiri usul ve esaslarını belirlemektir.
Kapsam
MADDE 2 ? (1) Bu Tebliğ sıkıştırılmış, sıvılaştırılmış veya çözünmüş gazlar için kullanılan yeniden doldurulabilir basınçlı gaz tüplerinin ilgili mevzuatlara uygun olanlarına dolum yapılması ve kullanım sırasındaki periyodik muayene, deney, bakım ve tamirini kapsar.
(2) Bu Tebliğ;
a) Medikal oksijen tüpleri hariç solunum (nefes alma) tüplerini ve bu tüplere dolum yapan tesisleri,
b) Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) dolumu yapan ve satan tesisleri,
kapsamaz.
Dayanak
MADDE 3 ? (1) Bu Tebliğ;
a) 3/6/2011 tarihli ve 635 sayılı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendine,
b) 10/6/1930 tarihli ve 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men'i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanunun 1 inci, 2 nci ve 6 ncı maddelerine,
c) 18/11/1960 tarihli ve 132 sayılı Türk Standartları Enstitüsü Kuruluş Kanununun 2 nci maddesine,
ç) 29/6/2001 tarihli ve 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 5 inci, 11 inci ve 12 nci maddelerine,
dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
MADDE 4 ? (1) Bu Tebliğde geçen;
a) A Tipi Muayene Kuruluşu: Taşınabilir basınçlı ekipmanların periyodik kontrolünü içerecek şekilde, TS EN ISO/IEC 17020 standardı kapsamında akredite olan muayene kuruluşunu,
b) ADR: 8/9/2009 tarihli ve 2009/15454 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması,
c) Bakanlık: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını,
ç) Dolumcu: Sınaî ve tıbbi gazların tüplere ve/veya manifoldlu tüp demetlerine dolumu ile satış ve dağıtım hizmetlerini yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
d) Dolum tesisi: Sınaî ve tıbbi gazların dolum, satış ve dağıtım hizmetlerinin yapılması amacıyla ilgili mevzuata uygun, gerekli izin, ruhsat ve belgeleri haiz sınaî gazların tüplere ve manifoldlu tüp demetlerine, tanker ve taşınabilir sıvı kaplarına dolumunun gerçekleştirildiği tesisi,

e) Dolum Yeterlilik Belgesi: Basınçlı gaz tüpü ve/veya manifoldlu tüp demetlerine dolum tesisleri tarafından dolum yapılabileceğini gösteren belgeyi,

f) Gaz üreticisi: Sınaî ve tıbbi gazların üretim, ithalat, dolum, satış ve dağıtımını yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

g) Hurdaya ayırma: İlgili mevzuatına uygun olmayan ve/veya periyodik muayeneden geçmeyen tüp ve manifoldlu tüp demetlerinin bir daha dolum yapılmayacak şekilde tahrif edilerek geri dönüşüme gönderilmesini,

ğ) İl Müdürlüğü: Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünü,

h) İmalatçı: Sınaî ve tıbbi gazların doldurulması, depolanması ve taşınması amacıyla ilgili standartlara göre üretilen basınçlı gaz tüpleri ve/veya manifoldlu tüp demetlerini üreten gerçek ve tüzel kişi,

ı) Manifoldlu tüp demeti: Birden fazla tüpün bir çelik konstrüksiyon içinde manifold ile birbirine bağlı olduğu tüp demetini,

i) Muayene/deney: Basınçlı gaz tüpü ve manifoldlu tüp demetlerinin dolumundan önce ilgili mevzuatına uygun olup olmadığının kontrol edilmesini,

j) Mülkiyet sahibi: Tüp ve/veya manifoldlu tüp demetinin sahibi olan gerçek veya tüzel kişiyi,

k) Periyodik muayene: Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşmasında (ADR) belirtilen periyodik muayene ve periyodik muayeneyi düzenleyen yöntemlerini,

l) Sınaî gaz: LPG hariç olmak üzere kaynama noktası -273,15oC ile 26,7oC arasında bulunan ve genel olarak çeşitli sanayi kollarında kullanılan organik ya da inorganik, sıvılaştırılmış veya sıkıştırılmış halde piyasaya arz edilen elementler ve bunların çeşitli karışımlarını,

m) Tedarikçi: Sınaî gazları üreticilerden, işletmelerden veya ithalat yolu ile temin ederek bu gazların dolum ve satışı ile bunların dolum bayilerine, dağıtım bayilerine ve kullanıcılara dağıtımını yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

n) Tıbbi gaz: Medikal amaçlı kullanılan bütün gazlar,

o) Tüp: Hacmi 150 litreye kadar olan, taşınabilir gazların doldurulması, depolanması, taşınması ve kullanılmasında kullanılan basınçlı kabı,

ö) Tüp dolum talimatı: Basınçlı gaz tüpleri ve/veya manifoldlu tüp demetlerine sınaî ve tıbbi gazların dolum ve kontrolünde izlenecek süreci gösteren akış şemasını,

p) TÜRKAK: Türk Akreditasyon Kurumunu,

r) Uygunluğun yeniden değerlendirilmesi: Mülkiyet sahibi veya kullanıcının talebi üzerine 5/6/2002 tarihli ve 24776 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğinin (99/36/AT) zorunlu uygulamaya girmesinden önce imal edilip piyasaya arz edilmiş olan taşınabilir basınçlı ekipmanın uygunluğunun yeniden değerlendirme yöntemini,
s) Yönetmelik: 31/12/2012 tarihli ve 28514 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Taşınabilir Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliğini (2010/35/AB),ifade eder.
İlgili standartlar
MADDE 5 ? (1) Aşağıdaki standartlar ve bu standartların yerini aldığı eski standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerinin periyodik muayene, deney, bakım ve tamiri zorunludur.
a) TS EN 13322-1 Taşınabilir gaz tüpleri ? Tekrar doldurulabilir kaynaklı çelik gaz tüpleri ? Tasarım ve imalat Bölüm 1: Karbonlu çelikler,
b) TS EN 13322-2 Taşınabilir gaz tüpleri ? Tekrar doldurulabilir kaynaklı çelik gaz tüpleri ? Tasarım ve imalat Bölüm 2: Paslanmaz çelikler,
c) TS EN ISO 9809-1 Gaz tüpleri - Tekrar doldurulabilir dikişsiz çelik gaz tüpleri - Tasarım, yapım ve deneyler - Bölüm 1: Çekme dayanımı 1100 mpa?dan küçük sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelik tüpler,
ç) TS EN ISO 9809-2 Gaz tüpleri - Tekrar doldurulabilir dikişsiz çelik gaz tüpleri - Tasarım, yapım ve deneyler - Bölüm 2: Çekme dayanımı 1100 mpa?a eşit veya daha büyük sertleştirilmiş ve temperlenmiş çelik tüpler,
d) TS EN ISO 9809-3 Gaz tüpleri - Tekrar doldurulabilir dikişsiz çelik gaz tüpleri - Tasarım, yapım ve deneyler - Bölüm 3: Normalize edilmiş çelik tüpler,
e) TS EN 1800 Taşınabilir gaz tüpleri - Asetilen tüpleri - Temel gerekler, tarifler ve tip deneyleri,
f) TS EN 1975 Taşınabilir gaz tüpleri - Yeniden doldurulabilir ? Dikişsiz - Alüminyum ve alüminyum alaşımlı - Su kapasitesi 0,5 litreden 150 litreye kadar - Tasarım ve imalat özellikleri,
g) TS EN ISO 10961 Gaz tüpleri - Tüp demetleri - Tasarım, imalat, deneyler ve muayene standardı,
(2) Sınaî ve tıbbi gaz tüplerinin periyodik muayene, deney, bakım ve tamiri aşağıdaki standartlar ve bu standartların yerini aldığı eski standartlar kapsamında zorunludur.
a) TS EN 13322-1 ve TS EN 13322-2 standartları veya bu standartların yerine geçtiği eski standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerini, TS EN 1803 Taşınabilir gaz tüpleri ? Dikişli - Karbon çeliğinden gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney standardı,
b) TS EN ISO 9809-1, TS EN ISO 9809-2 ve TS EN ISO 9809-3 standartları veya bu standartların yerine geçtiği eski standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerini, TS EN 1968 Taşınabilir gaz tüpleri ? Dikişsiz - Çelik gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney standardı,
c) TS EN 1975 standardı veya bu standardın yerine geçtiği eski standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerini TS EN 1802 Gaz tüpleri ? Taşınabilir ? Dikişsiz alüminyum alaşımlı gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney standardı,
ç) TS EN 1800 standardına veya bu standardın yerine geçtiği eski standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerini TS EN 12863 Taşınabilir gaz tüpleri ? Çözünmüş asetilen tüpleri standardı,
d) TS EN ISO 10961 Gaz tüpleri - Tüp demetleri - Tasarım, imalat, deneyler ve muayene standardı kapsamında üretilen manifoldlu tüp demetlerinin periyodik muayenesi, TS EN 15888 ?Taşınabilir gaz tüpleri-Tüp demetleri-Periyodik muayene ve testleri? standardı kapsamında yapılır.
(3) İkinci fıkrada anılan ilgili standardına göre periyodik muayene tarihi gelen basınçlı tüplerin, standartlara uygun yapılan periyodik muayene sonrası ilgili tüp muayene tarihi ve standartlara göre diğer işlemlere tabi tutulur ve periyodik muayene kapsamında bir rapor düzenlenir.
(4) Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan standartlar ile benzer standartlar kapsamında üretilen basınçlı gaz tüplerinin dolum esnasındaki muayenelerinde, aşağıda yer alan ilgili standart veya standartların ön gördüğü kurallara uyulması zorunludur.
a) TS EN ISO 11372 Taşınabilir gaz tüpleri-Çözünmüş asetilen gazı için-Dolum şartları ve muayeneleri,

b) TS EN 1919 Taşınabilir gaz tüpleri - Sıvılaştırılmış gazlar için (asetilen ve LPG hariç) -Dolum sırasında muayene,

c) TS EN 1920 Gaz tüpleri - Taşınabilir - Sıkıştırılmış gazlar (asetilen hariç) için - Dolum sırasında muayene,

ç) TS EN ISO 11372 Taşınabilir gaz tüpleri-Çözünmüş asetilen gazı için-Dolum şartları ve muayeneleri,

d) TS EN ISO 13088 Tüpler- Asetilen tüp demetleri-Dolum şartları ve dolum muayenesi,

e) TS EN 13096 Taşınabilir Gaz Tüpleri-Doldurulan gazların dolum noktalarındaki şartları -Tek birleşenli gazlar,

f) TS EN 13099 Taşınabilir Gaz Tüpleri-Doldurulan gazların dolum noktalarındaki şartları,

g) TS EN 13365 Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Sürekli ve Sıkıştırılabilir Gazlar İçin (Asetilen Hariç)-Dolum Sırasında Muayene,

ğ) TS EN 13385 Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Sürekli ve Sıvılaştırılmış Gaz (Asetilen Hariç) İçin Bataryalı Taşıtlar-Dolum Sırasında Muayene,

h) TS EN 13720 Gaz Tüpleri-Taşınabilir-Asetilen Bataryalı Taşıtlar İçin Dolum Şartları,

ı) TS ISO 11625 Gaz tüpleri-Emniyetli taşıma ve kullanma,

i) TS EN ISO 11621 Gaz tüpleri - Gaz hizmetinin değiştirilmesi için işlemler.

(5) Bu Tebliğde yer alan standartların tadil edilmesi veya değiştirilmesi durumunda, bu standartların yerine geçen yeni standartlar dikkate alınır.

İKİNCİ BÖLÜM

Yeterlilik Belgesi, Gerekli Belgeler, Gerekli Ekipmanlar
Yeterlilik belgesi

MADDE 6 ? (1) Basınçlı gaz tüplerine ve/veya manifoldlu tüp demetlerine dolum yapacak dolum tesisleri, faaliyette bulundukları İlin İl Müdürlüğünden Dolum Yeterlilik Belgesi almaları ve iki yılda bir vize yaptırmaları zorunludur. Bu belgenin kapsam bölümüne dolumu yapılacak ilgili gaz cinslerinin isimleri yazılır.

(2) Bu Tebliğin yayımlanmasından önce 19/4/2011 tarihli ve 27910 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Basınçlı Gaz Tüplerinin Periyodik Muayene, Deney, Bakım ve Tamiri Yeterlilik Belgesi Verilmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: SGM-2011/4) kapsamında verilen Yeterlilik Belgeleri, vize tarihi uygun olması halinde 1 yıl geçerliliği devam edecektir. Ancak, bu Tebliğin yayımlanmasından bir yıl sonra yeni Yeterlilik Belgesi almayan firmaların eski belgeleri iptal edilmiş sayılacaktır. Ayrıca, bu Tebliğin yayımlanmasından önce verilen Yeterlilik Belgeleri vizesi dolması halinde, eski Yeterlilik Belgeleri vize yapılmayacak ve yeni Yeterlilik Belgesi düzenlenecektir.

(3) Bu Tebliğin 7 nci maddesindeki belgeler ile 8 inci maddesindeki ekipmanların kontrolünde, İl Müdürlüğü adına denetimi yapan personel tarafından eksiklik tespit edilmesi durumunda müracaat sahibine belge verilmez.
(4) Aynı il sınırı içinde birden fazla dolum tesisi bulunan gerçek veya tüzel kişilerin, dolum tesislerinin adresleri Dolum Yeterlilik Belgesinde bulunması şartı ile tek bir Dolum Yeterlilik Belgesi almaları yeterlidir. Ancak, İl Müdürlüğü adına denetimi yapan personel tarafından dolum tesislerinin ayrı ayrı denetlenmesi ve Dolum Yeterlilik Belgesine bu dolum tesislerinin adres bilgilerinin yazılması mecburidir.
(5) Farklı illerde dolum tesisi bulunan gerçek veya tüzel kişilerin her bir ildeki dolum tesisleri için farklı bir Dolum Yeterlilik Belgesi almaları mecburidir.
(6) Kendi ihtiyacı için sınai gaz dolumu yapan işletmelerde Gayri Sıhhi Müessese Belgesinde (GSMB) faaliyet alanına bakılmaksızın Dolum Yeterlilik Belgesi verilir. Ancak söz konusu işletmelerin piyasaya satış amacıyla dolum yaptıkları tespit edilirse 10/6/1930 tarihli ve 1705 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulanır ve Dolum Yeterlilik Belgesi iptal edilir.
(7) Dolum Yeterlilik Belgesi sahibi dolum tesisleri; unvan, adres, kapsam ve dolum tesisi sayısında meydana gelecek değişiklikleri faaliyette bulunduğu İlin İl Müdürlüğüne bildirerek Dolum Yeterlilik Belgesinde gerekli değişiklikleri en geç 15 gün içerisinde yaptırmak zorundadır. Söz konusu değişiklikleri zamanında bildirimde bulunmayan dolum tesisleri basınçlı gaz tüpüne ve/veya manifoldlu tüp demetlerine dolum yapamaz.
Gerekli belgeler
MADDE 7 ? (1) Dolum Yeterlilik Belgesi alacak dolum tesisleri, Bakanlık tarafından elektronik başvuru sistemi kuruluncaya kadar bir dilekçe ekinde aşağıdaki bilgi ve belgeleri içeren dosya ile birlikte faaliyet gösterdikleri İlin İl Müdürlüklerine müracaat eder. Ancak, Bakanlık tarafından gerekli alt yapının tamamlanması ile birlikte, Dolum Yeterlilik Belgesi başvuruları elektronik ortamda yapılır ve süreç bu şekilde devam ettirilir.
a) Gaz üreticisi veya tedarikçinin adı, unvanı, adresi ve iletişim bilgileri,
b) Faaliyet kapsamı,
c) Ticari sicil belgesi,
ç) İşyeri açma ve çalışma ruhsatı veya işletme belgesi,
d) Tesisin kapalı ve açık alanı,
e) İşyerinde çalışan personel sayısı ve niteliği,
f) Sınaî gazın üretim ve/veya dolum, depolama ve piyasaya arzına dair teknik donanımın ilgili teknik düzenlemelere uygun olduğuna dair beyan, miktar, kapasite ve özelliklerine ilişkin bilgi ve belgeler,
g) Dolum esnasında dolum tesisi tarafından her bir gaz türü için kullanılacak Tüp Dolum Talimatını yazılı ve şematik olarak gösteren doküman.
Gerekli ekipmanlar
MADDE 8 ? (1) Dolum Yeterlilik Belgesi almak isteyen dolum tesislerinin test ve bakım istasyonlarında aşağıdaki ekipmanların bulunması gerekir. Bu ekipmanların varlığı ve işlerliği müracaat yapılan İlin İl Müdürlüğü denetim personeli tarafından tespit edilir.
a) İlgili standarda uygun test basıncı sağlayacak kapasitede, %1 duyarlılıkta çift manometreli-elektrik motorlu, gerekli emniyet tedbirleri alınmış, su ve hava bağlantıları yapılmış Hidrostatik Basınç Test Ünitesi (TS EN 12863 standardı hariç),
b) Valf sıkma tezgahı, torkmetre, çap kumpası veya pimetre,
c) 2,5 A'lık lamba, 1 kg ağaç tokmak,
ç) Kalibre edilmiş terazi (0-150 kg arası),
d) Hurdaya ayrılacak veya kullanım dışı bırakılacak tüpün ilgili standarda göre imhası için uygun imha aleti veya sınai gaz tüplerini hurdaya ayırma kapasitesi olan başka bir işletme ile yapılmış sözleşme ve imha olunan tüplerin kayıt altına alınmasını sağlayan sistemi,
e) Tüp Kurutma Ünitesi (TS EN 12863 standardı hariç),
f) Test tarihi numaratörü ve muayenede kullanılacak firma sembolünü taşıyan mühür,
g) Boşluk Mastarı (TS EN 12863 standardı olan ve asetilen dolumu yapan istasyonları için),
ğ) Dolumu yapılan gaz çeşidinin her biri için ilgili mevzuata uygun gaz depolama tankı,
h) Ultrasonik et kalınlığı ölçme cihazı,
ı) Tüp yüzey temizleme ünitesi,
i) Tüpün omuz kısmındaki işaretlemeleri kaybolmayacak şekilde boyama yapılması için boyama ünitesi veya tüpün boyasının yapılabileceği bir tesisle yapılmış sözleşme, bulunmalıdır.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Uygulama, Usul ve Esaslar, İzlenebilirlik
Uygulama
MADDE 9 ? (1) İl Müdürlüğü tarafından dosya üzerinde ve mahallinde yapılan incelemeler sonucunda, dolumcu olma vasfına sahip olduğu değerlendirilen gerçek veya tüzel kişiler için iki nüsha Dolum Yeterlilik Belgesi düzenlenir. Nüshalardan biri dolum tesisine verilir, diğeri İl Müdürlüğünde muhafaza edilir. İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu askıya alınmadığı veya iptal edilmediği sürece, Dolum Yeterlilik Belgesinin geçerlilik süresi iki yıldır. Belge, mevcut gereklilikler yerinde kontrol edilmek şartıyla iki yıllık sürelerle vize yapılarak uzatılır. Vize başvuruları vize tarihi dolmadan en geç 15 gün önce İl Müdürlüğüne yapılmalıdır. Vize yapılmayan belgeler geçersizdir.
(2) Dolum tesisleri tarafından basınçlı gaz tüpü ve/veya manifoldlu tüp demetlerinin toplumun ve kullanıcıların can ve mal emniyeti ile çevre güvenliğini sağlaması amacıyla; taşınması, depolanması ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlara dair bir kullanım kılavuzu hazırlanması zorunludur.
(3) Dolum tesisleri bu kullanım kılavuzunu ilk tüp veya manifoldlu tüp demeti tesliminde ve daha sonra kullanıcının talep etmesi halinde her gaz türü için kullanım talimatının bir kopyasını vermek zorundadır.
(4) Dolum tesisleri; dolum mahallinde her bir gaz tü